Most Lánchíd sa obliekol do farieb Ford Trucks

Nepreháňame, keď nazveme zaťažovaciu skúšku v živote mosta historickým okamihom. V prípade mosta Lánchíd v Budapešti nebola táto udalosť jedinou tohto druhu, avšak testovanie uskutočnené 12. novembra bolo zo všetkých azda najkomplexnejšie a prispela k tomu aj spoločnosť Ford Trucks.

Publikovaný :


Tento príspevok sa dá vyjadriť konkrétne počtom vozidiel, pretože na uskutočnenie zaťažovacej skúšky potrebovali odborníci 24 kusov 20-tonových jazdných súprav. A tieto súpravy zabezpečila spoločnosť Mobiltrans Zrt., ktorá bola jedným z prvých nákupcov vozidiel vozového parku Ford Trucks v Maďarsku. Dcérskou spoločnosťou Delta-Truck Kft. v Maďarsku je Delta-Truck s.r.o., importér Ford Trucks na Slovensku.

Minulosť meniaca sa na symbol

Tento mostný priechod má mimoriadne veľký význam nielen v živote Budapešti, ale aj celého Maďarska. Most symbolizujúci napredovanie a spolupatričnosť bol počas uplynulých desaťročí niekoľkokrát rekonštruovaný. Po skončení druhej svetovej vojny bol jedným z najdôležitejších symbolov obnovy moment, keď bol 20. novembra 1949 skolaudovaný zrekonštruovaný most Lánchíd. Trasa spájajúca Pešť s Budínom, spolu s tunelom pod hradom mali mimoriadny význam v čase výstavby aj rekonštrukcie. Táto trasa bola veľmi dôležitá nielen z hľadiska obchodu, ale aj mobility ľudí, a nie je to inak ani v súčasnosti.

Po rekonštrukcii prešiel most Lánchíd významnou obnovou ešte dvakrát. V roku 1973 bol obnovený asfaltový koberec vozovky, pomocou röntgenových skúšok boli skontrolované reťaze a oceľová konštrukcia bola zbavená hrdze. V období od roku 1986 do roku 1988 prešiel priechod ďalšou väčšou rekonštrukciou, vtedy síce práce trvali dlhšie, konštrukcia mosta však nimi bola dotknutá menej.

Meradlom úspešnosti rekonštrukcie mosta sú výsledky skúšky

Po ukončení asfaltovania, naznačujúcom koniec posledných rekonštrukčných prác, ktoré sa začali na jar 2021, odborníci uskutočnili zaťažovacie skúšky mosta. Počas týchto skúšok bol sledovaný ohyb mosta pomocou geodetických prístrojov na moste a na brehoch Dunaja. Merania s presnosťou 0,5 milimetra garantujú, že sa most Lánchíd správa pri rôznom zaťažení primerane. Zaťaženie zabezpečovalo 24 stojacich resp. rôznymi rýchlosťami jazdiacich ťahačov Ford Cargo. Jazdné súpravy, každá s hmotnosťou nastavenou na 20 ton, vchádzali na most, zastavovali, následne sa znova pohýnali a jazdili po moste niekoľkokrát po sebe podľa inštrukcií odborníkov. Celá séria operácií si vyžadovala viac ako päť hodín. Zdá sa, že inžinieri aj zhotovitelia odviedli dobrú prácu, pretože hodnoty vypočítané odborníkmi a namerané hodnoty sa zhodovali, teda výsledky splnili očakávania účastníkov.

Spoločný úspech Ford Trucks a Mobiltrans

Účasť na takomto veľkolepom projekte je vždy veľkým zážitkom a samozrejme aj vzrušujúcou úlohou. Spoločnosť prevádzkujúca 36 vozidiel Ford Trucks 1848 a jeden ťahač Ford F-Max kúpila svojich prvých 10 vozidiel od našej materskej spoločnosti Delta-Truck Kft. ešte v roku 2017. Tie používa s veľkou spokojnosťou dodnes, dôkazom čoho je aj skutočnosť, že najnovšie vozidlá si spoločnosť Mobiltrans prevzala v druhej polovici roku 2022, teda iba pred mesiacom. Pozitívny vývoj prevádzkových skúseností stál za spoluprácou počas uplynulých piatich rokov a vďaka tomu sa môžu partneri dlhodobo spoľahnúť jeden na druhého. Spoločnosť Mobiltrans Zrt., poverená hlavným zhotoviteľom, ako aj spoločnosť Delta-Truck vykonávajúca úlohy importéra Ford Trucks v Maďarsku sú hrdé na to, že 24 vozidiel Ford Trucks 1848 mohlo byť minulú sobotu pristavených na most Lánchíd a s ich pomocou mohli odborníci skontrolovať výsledok prác uskutočnených za predošlého jeden a pol roka. A vďaka týmto prácam sa môže v polovici decembra vrátiť časť premávky na most Lánchíd, a následne, po úplnom ukončení prác budú môcť cez prvý stály most cez Dunaj v Budapešti znova prejsť aj chodci.

O tejto udalosti informovali okrem iných aj televízna stanica RTL, spravodajská relácia Híradó, ako aj spravodajský portál Telex.

Zdieľanie

TRUCK NEWS

Pôsobivé ciele

Svet sa mení rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a naše potreby tiež. Spoločnosť Delta-Truck s.r.o. reagovala na túto situáciu mimoriadne flexibilne a predstavila službu Ford Trucks Rent. Na podrobnosti o tejto službe a o novom modeli…

Stabilné zázemie pre rozvoj

Kvôli čoraz výraznejšej medzinárodnej expanzii spoločností Delta-Truck Kft. a Viarent Kft. sa v záujme efektívnejšieho fungovania stala nevyhnutnou optimalizácia, štandardizácia a modernizácia obchodných procesov tejto skupiny firiem. Preto sa tieto dve spoločnosti dohodli so spoločnosťou…

Nenechajte si ujsť naše najlepšie ponuky

Prihláste sa na odber nášho newslettra a budeme vás informovať o našich akciách a novinkách.

Prejdite na prihlásenie na odber