V ZIME LEN SO ZIMNÝMI PNEUMATIKAMI!

Hoci leto je ešte stále v plnom prúde, ale o niekoľko týždňov k nám zavíta jeseň, ktorá je tiež časom na nasadenie zimných pneumatík na vozidlá. Tí prezieravejší vykonajú sezónnu výmenu pneumatík už v októbri, čo je rovnako dôležité pre malé úžitkové vozidlá ako pre osobné vozidlá. V nasledujúcej časti zhrnieme prečo je to tak.

Publikovaný :


V súčasnosti už väčšina vodičov automobilov jazdí na pneumatikách, ktoré sú vhodné pre dané ročné obdobie. V prípade malých úžitkových vozidiel je to rovnako dôležité pre bezpečnosť a bezpečnú jazdu v zimných podmienkach na cestách. Individuálnym prevádzkovateľom a malým, stredným alebo veľkým vozovým parkom sa neoplatí šetriť na sezónnych výmenách pneumatík, pretože aj menšie ťuknutie alebo niekoľko hodín stratených kvôli zaseknutiu niekde môže spôsobiť oveľa väčšie škody. Len si predstavte dodávku, ktorá doručuje balíky, prepravuje chladený alebo iný urgentný tovar. Mimochodom sezónna výmena zimných a letných pneumatík nepredstavuje dvojité náklady, pretože počet kilometrov sa delí medzi obe sady, takže kým používate jednu sadu, druhá sa neopotrebúva.

Rozhodujúci rozdiel

Medzi letnými a zimnými pneumatikami je množstvo rozdielov. Na jednej strane sú vyrobené z odlišných zmesí, zimné pneumatiky netvrdnú toľko ako letné pneumatiky vďaka oveľa vyššiemu obsahu kremíka pri teplotách okolia okolo bodu mrazu a najmä pod ním, čím poskytujú výrazne lepšiu priľnavosť. Okrem toho majú na behúni dezén s väčším počtom drážok pre lepšie odvádzanie vody, čím sú prispôsobené podmienkam na mokrých cestách, ktoré sú typické pre zimné obdobie. Okrem toho sú bloky dezénu rozdelené hustými lamelami, ktoré zabezpečujú lepšiu priľnavosť na zasneženej alebo zľadovatenej vozovke. Vďaka tomu všetkému majú zimné pneumatiky v zimnom počasí výrazne lepšiu priľnavosť na suchom, mokrom, zasneženom, rozblatenom a zľadovatenom povrchu, čo vedie k istejšiemu rozjazdu, zrýchľovaniu, zatáčaniu a spomaľovaniu. Dokazujú to početné testy, pri ktorých v prípade letných pneumatík často namerajú o 30 – 40 % dlhšiu brzdnú dráhu na klzkom povrchu alebo v chladnom počasí ako pri zimných pneumatikách. Je ľahké pochopiť, že tento rozdiel môže mať zásadný význam pri reakcii na núdzovú situáciu. Samozrejme, platí to aj naopak! V letných horúčavách na suchom asfalte sa zmäkčené zimné pneumatiky doslova rozmazávajú, husté lamely viac deformujú bloky dezénu, čo má za následok podobne dlhšiu brzdnú dráhu. Preto ani celoročná jazda na zimných pneumatikách nie je dobrým riešením.

Kompromisný výber

Nakoľko v prípade osobných vozidiel stále rastie popularita celoročných pneumatík pre všetky štyri ročné obdobia, už niekoľko rokov čoraz viac výrobcov ponúka tieto celoročné pneumatiky aj pre malé úžitkové vozidlá. Nezabudnite však, že tieto pneumatiky možno používať v zime a v lete len so značnými kompromismi, pretože majú nižšiu priľnavosť ako príslušné sezónne pneumatiky. Pre osobné vozidlá odporúčajú odborníci celoročné pneumatiky len tým, ktorí počas roka málo jazdia, zvyčajne v mestskej premávke, nejazdia vysokou rýchlosťou a môžu si dovoliť nepoužívať svoje vozidlo v kritických cestných podmienkach. No v prípade dodávok to sotva platí, pretože ide o úžitkové vozidlá, ktoré musia byť neustále k dispozícii a zvyčajne musia veľa cestovať a ponáhľať sa.

Pohon všetkých kolies nie je náhradou za zimné pneumatiky

Pohon všetkých kolies nie je pri dodávkach neobvyklý, ale môže vyvolávať falošný pocit istoty. Je pravda, že na klzkých cestách sa úžitkové vozidlá s pohonom 4×4 oveľa ľahšie rozbiehajú, istejšie zrýchľujú a sú o niečo stabilnejšie v zákrutách, ale pri brzdení nemajú žiadnu výhodu. Preto sa odporúča, aby boli dodávky a pick-upy s pohonom všetkých kolies vybavené pneumatikami vhodnými pre danú sezónu rovnako ako ich náprotivky s pohonom dvoch kolies. Okrem toho sa v prípade potreby neodporúča šetriť ani na namontovaní snehových reťazí, pretože v hlbokom snehu alebo na ľade by ste mali byť schopní nielen bezpečne naštartovať, ale aj zastaviť. Preto je najlepšie, aby sa prevádzkovatelia a vodiči malých úžitkových vozidiel na zimu pripravili včas, namontovali kvalitné zimné pneumatiky na všetky kolesá ešte pred príchodom mrazov, nasadili snehové reťaze na svoje vozidlá a potom, keď sa zhorší počasie alebo sa vyskytnú nepriaznivé stavy vozovky, jazdili s potrebnou opatrnosťou, technikou a pozornosťou. Na jar sa odporúča nasadiť letné pneumatiky. Ak sa vám podarí vyhnúť sa čo i len malému ťuknutiu, stojí to za to!

Zdieľanie

TRUCK NEWS

Stabilné zázemie pre rozvoj

Kvôli čoraz výraznejšej medzinárodnej expanzii spoločností Delta-Truck Kft. a Viarent Kft. sa v záujme efektívnejšieho fungovania stala nevyhnutnou optimalizácia, štandardizácia a modernizácia obchodných procesov tejto skupiny firiem. Preto sa tieto dve spoločnosti dohodli so spoločnosťou…

Nenechajte si ujsť naše najlepšie ponuky

Prihláste sa na odber nášho newslettra a budeme vás informovať o našich akciách a novinkách.

Prejdite na prihlásenie na odber