Rozhovor – Dominik Lenkei

Dominik Lenkei začal pracovať v spoločnosti Delta-Truck keď mal iba 22 rokov. Postupne sa vypracoval a dnes zastáva pozíciu obchodného manažéra spoločnosti. Porozprávali sme sa s ním o výhodách, ktoré klientom prináša dcérska spoločnosť Viarent, poskytujúca prenájom nákladných vozidiel.

Publikovaný :

Prenájom nákladných vozidiel má viacero výhod, ktoré z nich považujete za najdôležitejšie?

Pre mňa sú to v prvom rade plánovateľné fixné náklady. Je to alfa a omega dnešného podnikania, keď vopred poznáte svoje fixné náklady a viete si ich plánovať, viete aké výdavky budete mať o mesiac, dva, tri či štyri. Je to dôležitá vec. Druhou podstatnou vecou pri prenájme vozidiel cez našu spoločnosť je odbremenenie klienta od náročnej byrokracie, ktorú musia dopravcovia znášať. V neposlednom rade je to flexibilita. Niekto potrebuje auto na rok, niekto na dva, tri alebo viac, záleží to od typu jeho podnikania a úloh, ktoré tvoria gro jeho práce. My mu v tom dokážeme vyjsť v ústrety.

Diskutujete pred podpisom zmluvy so svojimi klientami o typoch prepráv a úlohách, ktoré sú základom ich podnikania?

Väčšina klientov vie čo hľadá. Na trhu pôsobia niekoľko rokov, dobre ho poznajú, majú s ním skúsenosti a preto poznajú aj svoje potreby. Za nami už zväčša prídu s konkrétnou požiadavkou, my sa snažíme iba doplniť ich, zistiť čo najviac o type prepravy na ktorú dané vozidlá chcú používať, aké tonáže budú jazdiť a pod. Snažíme sa im poradiť do tej miery, aby si nevybrali to najdrahšie, ale to najoptimálnejšie riešenie. Našim cieľom je ponúknuť klientovi najekonomickejší variant, konečné rozhodnutie je ale samozrejme na ňom.

Ak by sme to zhrnuli do jednej otázky: čo získa klient, keď sa rozhodne pre prenájom vozidiel cez Viarent?

V prvom rade získa stabilného partnera, na ktorého sa môže vždy spoľahnúť. Zároveň s tým dostane najkomplexnejšie služby v segmente. V prenájme vozidiel ponúkame takmer všetky služby ktoré existujú. Vozidlá dávame do prenájmu s tzv. full-servis kontraktom, ktorý zahŕňa všetko – PZP, KASKO, cestnú daň, celkový servis, údržbu vrátane výmeny opotrebovateľných súčiastok, výmeny olejov, výmeny pneumatík, odťah vozidla, jednoducho všetko na čo si len spomeniete. Klient zaplatí splátku a o nič ďalšie sa nemusí starať.

Takže ak sa čokoľvek udeje, klient sa tým nemusí zaoberať a postará sa o to Viarent?

Áno. Klient nás kontaktuje a náš pracovník s ním všetko dohodne – na aké servisné miesto príde vozidlo, vybaví odťah ak je to potrebné, postará sa o všetko, čo si situácia vyžaduje. Nákladné vozidlá majú obrovský nájazd kilometrov, preto je potrebná ich pravidelná údržba a servis. Vo firmách kde máte 20, 30, 50 áut musíte mať aj ľudí, ktorí takéto veci riešia a vybavujú ich, čo predstavuje jednak ďalšiu finančnú záťaž, a pri dnešnom nedostatku kvalifikovaných ľudí na trhu práce aj ďalšie komplikácie. Ak máte vozidlá prenajaté, toto riešiť nemusíte, naši pracovníci všetko vybavia.

Aký je postup keď sa klient po prvý krát rozhodne využívať prenájom nákladných vozidiel cez spoločnosť Viarent?

V prvom rade sa pozeráme na požiadavky a očakávania klienta. Diskutujeme s ním, aby sme presne vedeli čo potrebuje a očakáva. Následne sa vykoná previerka bonity firmy, čo je záležitosť 24 hodín. Potrebujeme iba účtovnú závierku za predchádzajúce účtovné obdobie a do nasledujúceho dňa dokážeme klientovi povedať, či mu vieme poskytnúť vozidlá na prenájom. Posledným krokom je podpis zmluvy. Toto celé sa môže udiať už v priebehu dvoch pracovných dní.

Stretávate sa s nejakými naozaj špecifickými požiadavkami klientov?

Často sa nám stáva, že klient zavolá a potrebuje vozidlo hneď, do nasledujúceho dňa. Je to zložitá situácia, ale my ju chápeme. Dopravcovia musia byť flexibilní, ak sa niečo vyskytne, musia na to reagovať. Preto aj my pracujeme na tom, aby sme mali vozidlá skladom a vedeli ich našim klientom v prípade potreby poskytnúť okamžite.

Prenájmu nákladných vozidiel sa venujete už dlhšiu dobu. Ako podľa Vás vnímajú túto službu samotní zákazníci?

Rent je západný produkt. My v strednej a východnej Európe sme ľudia, ktorí viac preferujú veci vlastniť. Je to cítiť vo viacerých oblastiach, najlepším prípadom sú napríklad nehnuteľnosti, ale platí to aj vo vozidlách. S našimi klientami máme vybudované dlhodobé úzke vzťahy, navštevujeme ich a snažíme sa poznať a pochopiť ich potreby. Vždy keď sa na nás obrátia s požiadavkou, robíme maximum pre to, aby sme ju dokázali splniť. Myslím si, že to sú hlavné dôvody, prečo počet prenajatých vozidiel rastie a prenájom sa aj u nás začal udomácňovať. Sme za to vďační a chceme sa naďalej zlepšovať a byť pre našich klientov spoľahlivým partnerom.

Ako hodnotíte súčasnú pozíciu spoločnosti Viarent na slovenskom trhu?

Na slovenskom trhu pôsobíme aktívne piaty rok. Opierame sa aj o skúsenosti zo susedného Maďarska, kde naša spoločnosť funguje už 27 rokov. Viarent Group má dnes v prenájme cez 1 300 nákladných vozidiel, z toho približne 150 je na Slovensku. Teší nás, že počet prenajatých vozidiel nám na Slovensku priamočiaro rastie a veríme, že tento trend bude pokračovať.

Čo chystá spoločnosť Viarent do budúcnosti?

Sústredíme sa na kontinuálny rozvoj spoločnosti. Chceme zdvojnásobiť počet áut, ktoré v súčasnosti máme v prenájmoch, máme predajcov na západnom, strednom aj východnom Slovensku, takže pôsobíme vo všetkých regiónoch a sme presvedčení o tom, že vytrvalou a poctivou prácou sa nám tento cieľ podarí dosiahnuť.

Láka Viarent aj český trh?

Áno, uvažujeme o tom. Zatiaľ je príliš skoro hovoriť o tom kedy, ale zaoberáme sa tým, pripravujeme sa na to a v budúcnosti určite chceme vstúpiť aj na český trh.

Pripravujete nové služby alebo iné novinky, na ktoré sa môžu vaši klienti tešiť?

Naše portfólio služieb je naozaj široké, poskytujeme skoro všetky služby aké sa len dajú. Samozrejme, aj my sa snažíme rásť, zlepšovať sa a preto ak nájdeme ďalšie, ktoré vieme pridružiť k súčasnej ponuke, pridáme ich. Určite sa chceme sústrediť aj na rozširovanie portfólia vozidiel, ktoré máme v ponuke. Chceme pridať ďalšie typy vozidiel, ktoré vieme prenajať, napríklad špeciálne vozidlá, viacnápravové vozidlá, autoprepravníky a pod. Sme otvorení novým možnostiam.

 

Citáty:

Každého zákazníka posudzujeme individuálne, záleží nám na individuálnom prístupe.

Štandardne prenajímame vozidlá značiek Volvo, Mercedes, DAF a Ford Trucks.

Záleží nám na dlhodobých úzkych vzťahoch s našimi zákazníkmi. Je to základ úspechud

Zdieľanie

TRUCK NEWS

Stabilné zázemie pre rozvoj

Kvôli čoraz výraznejšej medzinárodnej expanzii spoločností Delta-Truck Kft. a Viarent Kft. sa v záujme efektívnejšieho fungovania stala nevyhnutnou optimalizácia, štandardizácia a modernizácia obchodných procesov tejto skupiny firiem. Preto sa tieto dve spoločnosti dohodli so spoločnosťou…

Nenechajte si ujsť naše najlepšie ponuky

Prihláste sa na odber nášho newslettra a budeme vás informovať o našich akciách a novinkách.

Prejdite na prihlásenie na odber