NECHOĎTE SI PRE TROFEJE!

Žiaľ, aj v našej krajine sa s kýmkoľvek môže ľahko stať, že svojou dodávkou alebo nákladným autom zrazí väčšiu divú zver, zvyčajne srnku, jeleňa alebo diviaka. Takéto nehody sú pre zviera zvyčajne smrteľné, spôsobujú značné škody na vozidle a dokonca aj možné zranenia vodiča alebo spolujazdca. Čo robiť v takomto prípade? Nižšie uvádzame stručný prehľad.

Publikovaný :

Rovnako ako pri iných dopravných nehodách je najdôležitejšia prevencia. Zver sa môže vyskytovať najmä na úsekoch ciest označených značkou nebezpečenstvo výskytu zveri, preto sa odporúča znížiť rýchlosť a jazdiť opatrne a sledovať pritom obe strany cesty. V prípade cestných úsekov so zlou viditeľnosťou alebo pri zlých podmienkach viditeľnosti na ceste sa tiež odporúča znížiť rýchlosť vozidla, a to aj výrazne pod povolenú rýchlosť. Ak nerušíme ostatných účastníkov cestnej premávky, za tmy používajme diaľkové svetlá, pretože zvieratá na ceste alebo pozdĺž cesty zbadáte oveľa skôr. A ak naše svetlo z našich svetlometov odrážajú oči na okraji cesty, okamžite spomaľme, pretože divé zvieratá sa často pohybujú v skupinách, takže ich spoločníkov môžeme stretnúť na ceste o niečo ďalej. Na týchto úsekoch ciest je dôležité dodržiavať ešte väčšiu bezpečnú vzdialenosť, pretože vozidlo pred nami môže v prípade zrazenia divej zveri núdzovo zabrzdiť. Ak sa však zviera objaví na ceste pred nami, použime klaksón svojho malého úžitkového vozidla alebo nákladného auta, pretože svetlo často spôsobuje, že sa zviera „zablokuje” a zostane stáť na vozovke alebo sa vydajú na útek v smere svetelného lúča, zatiaľ čo zvuk klaksónu ich môže vyplašiť a odskočia z cesty. Dôležité je, aby sme strhli volant na jednu stranu len vtedy, keď sa v opačnom pruhu nikto neblíži, pretože čelná zrážka bude takmer určite vážnejšia ako zrážka auta so zverou.

Ak sa stala nehoda

Samozrejme, aj keď sa budeme riadiť vyššie uvedenými radami, ľahko sa môže stať, že sa zrážke s divou zverou nevyhneme. V takýchto prípadoch je prvým a najdôležitejším pravidlom okamžite zastaviť, zavolať políciu a počkať na jej príchod a prevzatie miesta nehody. Je potrebné vyhotoviť čo najviac fotografií a videí zvieraťa a našej dodávky alebo nákladného auta a z miesta zrážky a poskytnúť všetky podrobnosti vyšetrovateľom miesta činu. V niektorých prípadoch môže byť dôležité vedieť, z ktorej strany cesty zver vyskočila, pretože tieto dve oblasti môžu patriť rôznym poľovníckym spolkom. Presná policajná správa je najlepšou šancou na priaznivé urovnanie sporu. Okrem toho polícia informuje príslušný poľovnícky spolok, ktorý zabezpečí odstránenie zraneného alebo uhynutého zvieraťa. Vodičovi sa neodporúča dotýkať sa zraneného zvieraťa, pretože jeho správanie môže byť nepredvídateľné. Je zakázané ho odviezť, pretože zviera patrí príslušnej poľovníckej organizácii alebo štátu, takže jeho odnesenie sa považuje za krádež.

Kto je zodpovedný za zrazenie divej zveri?

V minulosti platilo, že ak na diaľnici alebo na rýchlostnej ceste došlo k zrazeniu divej zveri, zodpovednosť niesol príslušný správca cesty, pretože tieto úseky ciest musia byť pred väčšími zvieratami chránené oplotením. Ak zver zablúdila na cestu na štátnej ceste alebo v obývanej oblasti, zodpovedný poľovnícky spolok musel prevziať zodpovednosť za škody. A ak k nehode došlo na ceste označenej značkou nebezpečenstva výskytu zveri, zodpovednosť niesol vodič. Poistenie zodpovednosti zodpovednej strany potom nahradilo škodu ostatným stranám.

Avšak 1. júla tohto roku bol zákon o chove zveri a poľovníctve novelizovaný. V zmysle tohto zákona takmer vo všetkých prípadoch je v prípade zrážky zodpovedný vodič vozidla, či už ide o zrážku v obytnej zóne, na štátnej ceste alebo na diaľnici. Odteraz môže byť poľovnícky spolok zodpovedný len vtedy, ak zviera zablúdilo na cestu počas lovu alebo naháňania zveri, čo je takmer nemožné dokázať. Vodič teda, ktorý mal zrážku so zverou, musí okrem znášania vlastných škôd často uhradiť aj hodnotu divej zveri. Preto je najdôležitejšie prijať potrebné preventívne opatrenia na zabránenie vzniku zrážky s divou zverou. Okrem toho sú v súčasnosti na poistnom trhu dostupné pripoistenia, ktoré sú určené špeciálne na krytie škôd v prípade zrazenia divej zveri a oplatí sa informovať o ich podmienkach.

Zdieľanie

TRUCK NEWS

Stabilné zázemie pre rozvoj

Kvôli čoraz výraznejšej medzinárodnej expanzii spoločností Delta-Truck Kft. a Viarent Kft. sa v záujme efektívnejšieho fungovania stala nevyhnutnou optimalizácia, štandardizácia a modernizácia obchodných procesov tejto skupiny firiem. Preto sa tieto dve spoločnosti dohodli so spoločnosťou…

Nenechajte si ujsť naše najlepšie ponuky

Prihláste sa na odber nášho newslettra a budeme vás informovať o našich akciách a novinkách.

Prejdite na prihlásenie na odber